Tóth Zsuzsanna
hangfejlesztő, magyar tanár, előadóművész
info [at] hangfejlesztes.hu
hangfejlesztő, magyar tanár, előadóművész
info [at] hangfejlesztes.hu
„Zsuzsannával már nem egyszer beszélgettem arról, hogy miért nem tanítják a hangképzést általános iskolától kezdve. Erős meggyőződésem, hogy sokkal több kellemes élményben lenne részünk életünk során. Egy személyes példával támasztom ezt alá.
Mostanra eljutottam odáig, hogy a környezetem határozottan észreveszi a változást. Folyamatosan kérdezik, hogy tegnap milyen volt a buli? Nem a buli miatt mélyebb és kellemesebb a hangom, csak nincsenek hozzászokva az ilyenfajta változás lehetőségéhez. Megváltozott ahogyan kezelnek, ahogy rám néznek, ahogy velem beszélgetnek. Eddig számomra nem tapasztalt módon élvezik a társaságomat, sőt keresik azt. Láthatóan pozitív hatást váltok ki belőlük, mikor beszélek.
Egy érdekességet is megfigyeltem. Az emberek szeretik, ha babrálják őket, például a fodrásznál. Amikor nekünk annyi a dolgunk, hogy ülünk, és a fodrász vágja a hajunkat, szuper érzés átadni magunkat a semmittevésnek. A fodrász ránk koncentrál és megérint bennünket, mi meg csak nézünk ki a fejünkből. Ilyenkor az úgynevezett flow élményt is átélhetjük (véleményem szerint), annak ellenére, hogy Csíkszentmihályi Úr nem pont erre a szituációra definiálta a flow állapotot. A történethez visszakanyarodva: azt tapasztaltam, hogy simán a hangomtól is képes néha egy-egy hallgatóm ebbe az állapotba kerülni, pusztán a vibrálás miatt, mely a beszédemmel jár. Látható rajtuk, mennyire élvezik, ha beszélek, bármi is legyen a mondandóm.
Számomra furcsa érzés, mert eddig igyekeztem lezavarni a beszédet, amilyen gyorsan csak lehet. Megszoktam a hallgatóságom érdektelenségét.
Röviden megpróbálom összefoglalni a változás közvetlen és közvetett hatásait:
Ha ferde szemmel olvassa ezt valaki, akkor megértem, nem könnyű elképzelni, hogy a hangunk kellemessé válása a fentiekkel jár. Egy kis eszmefuttatással viszont hamar meg lehet érteni az okát. Íme:
Társadalomban élünk, emberek vesznek körül. Az emberi kapcsolataink határozzák meg a viselkedésünk és önképünk nagy részét. Emberi kapcsolatainkat legtöbbször beszéden keresztül ápoljuk. Ha kellemes a hangunk, netán vonzó, szívesen vannak körülöttünk az emberek, és jó kapcsolataink lesznek. Sok okos kutató elmagyarázta már, hogy a beszéd információtartalmának viszonylag kis része maga a leírható tartalom. A többi a hangszín, hanglejtés és egyebek.
Zsuzsanna ehhez a nagyobb részhez ad hozzáférést. Ahhoz a részhez, amit sokan elhanyagolunk. Remélem, erre egyre többen jönnek majd rá, mert én is szívesebben töltöm az időmet olyannal, akit élvezet hallgatni.”
hangfejlesztő, magyar tanár, előadóművész
E-mail: info [at] hangfejlesztes.hu